Ukliďme Česko – letos naposled!?

Ne, není to apríl! Je to vyřčené přání.

No uznejte sami. To by byla přece paráda, kdyby tomu tak skutečně bylo.

Kdyby se tato skvělá celorepubliková akce s bohulibým záměrem a cílem už příště nemusela opakovat. Nemyslím tím zrušit ji, ale vědomě jí předcházet. Přiložit ruku k dílu dnes a denně a ne jen jednou v roce.

Jak?

Jednoduše, nenásilně a opět….

…no ano, pohybem!

Že nemáte čas na pohyb?

A už vůbec ne ve všední den?

Co takhle začít svůj den jinak! Udělat malou změnu ve svých „zajetých kolejích“?

Třeba vyměnit cestu autem do školky či školy za hezkou ranní procházku. Spojíte příjemné s užitečným a ještě si se svým dítětem stihnete popovídat o věcech, které by vás předtím ani nenapadly…

Že to není pro vás, protože spěcháte do práce a jste rádi, že ten ranní shon tak tak ukočírujete? Ale ne. Nebojte. Pojďte to nejprve vyzkoušet. Vždyť za tu zkoušku to jistě stojí.

A stačí vám k tomu pouze 3 věci:

  1. Chtít
  2. Plán
  3. Odhodlání

Chtít

Chápu, že ne každý může zrovna ráno jen tak bezstarostně vyběhnout ven před tím, než vyrazí za povinnostmi. Ale ruku na srdce, kolik z vás by třeba i mělo časový prostor, ale zkrátka se mu jen nechce?

Ono kolikrát to původní nadšení a chtění, které třeba cítíme den předem, druhý den ráno někam uteče a vykročit ze zajetých návyků není jen tak. Chce to opravdu pevnou vůli.

Plán

Přitom stačí věnovat svému odhodlání potřebnou péči a den předem si vytvořit plán.

Protože pokud jste maminka malého dítěte, je potřeba rozvrhnout si činnosti časově tak, abyste to společně s dítětem zvládli v klidu a bez zbytečných stresů. Výměna auta za chůzi pěšky znamená především dostatečnou časovou rezervu.

Já sama jsem takovouto praxi zavedla, byť auto mívám většinou k dispozici nebo kousek od domu máme autobusovou zastávku. Ale pokud zrovna příliš nemrzne nebo nelije, chodíme se synem pěšky. Od malička.

Benefity?

  • Sám syn chce chodit do školy pěšky a bývá nešťastný, když jsme někdy nuceni auto či autobus využít. :o)
  • Díky těmto pravidelným „mini“ tréninkům mu nedělá problém ujít několik kilometrů, takže víkendové tůry jsou splnitelnou činností.
  • A také je mnohem zdravější.

No nejsou to skvělé motivace? Vždyť chůze je tou nejpřirozenější formou pohybu!

Odhodlání

A pokud jste úspěšně zvládli chtění i plán, nastává asi nejtěžší část, a tím je odhodlání opravdu své předsevzetí uskutečnit. Jistě to znáte. Vzbudíte se, něco se malinko semele jinak, než jste si představovali, a hlas v hlavě začne nahlodávat vaši dávku odhodlání.

Nepodlehněte! Nezoufejte! Jste přece připraveni. Máte dostatečnou časovou rezervu a vše nachystáno z předchozího dne. Takže se zastavte, proveďte hluboký nádechvýdech, usmějte se na sebe i na své dítě a pojďte!

Uvidíte, jak to pro vás bude osvobozující a inspirativní. Vnímejte cestou tu milovanou osůbku vedle vás, které tímto „malým“ rozhodnutím tolik obohacujete jeho vnímání světa.

Usmívejte se, nasávejte vůně, vnímejte zvuky a vstřebávejte do sebe ten nádherný probouzející se svět. A zkuste to dělat opravdu vědomě! Nechť si ty úžasné pocity tohoto rána uchováte ve své duši po celý den. A zkuste z nich čerpat, kdykoliv to budete během dne potřebovat.

A VELKÁ PROSBA NAKONEC

Pokud se vám stává, stejně jako nám, že cestou narážíte na povalující se odpadky, zkuste nebýt nevšímaví. Pokud vám to nečiní nějaký zdravotní problém, zvedněte je ze země a vhoďte do příslušného koše. Nejen že uděláte dobrý skutek, ale hlavně budete příkladem i pro svého potomka, kterému tak nenásilnou formou ukážete cestu, jak nebýt lhostejný k prostředí, ve kterém žijeme.

Děkuji. ♥

Miluje pohyb a lásku k němu předává stále na svých lekcích. Dnes je především lektorkou jógy pro děti, dospělé i seniory. Díky poznatkům z praktikování jógy s dětmi motivuje rodiče, jak vést děti k lásce z pohybu, správným dechovým návykům a relaxaci.Její příběh si najdete tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.