P.S. Rodičům dětí

Pro koho píšu?

Především pro ženy – maminky. A jistě i tatínky. Taktéž pro babičky a dědečky…

Zkrátka vám všem uvědomělým rodičům, kterým na svých dětech záleží. Vám, pro které je důležitý zdravý vývoj vašich dětí a jejich psychická pohoda. Pro vás, pro které je už dnes samozřejmostí fakt, že zdraví dětí máte ve svých rukou. Že ho svým aktivním přístupem můžete a chcete pozitivně ovlivňovat. Jak?

Jednoduše pohybem!

„Pohyb je život a Život je pohyb.“

Sama jsem mámou tří kluků, díky jejichž výchově jsem se utvrdila v tom, že chci-li mít děti milující pohyb, musím jim ho přirozenou formou nabízet. A jak jinak než vlastním příkladem. A troufám si říct, že se mi to zatím daří.

Nejstarší syn už je dospělý a své tělo si tedy pohybem „opečovává“ sám. Ostatní dva chlapce se stále snažím k lásce k pohybu směřovat, poněvadž se hýbat doslova potřebují.

Mladší syn hodně a rád sportoval, ale v pubertě přišel růstový spurt a během roku se vytáhl skoro o 20 cm. Přišly problémy s koleny, s páteří a celkově s držením těla. Následovaly tři zlomeniny během jednoho roku a z aktivního sportovce byl člověk s mnoha omezeními. A tak jsme začali aplikovat protahovací a dechová cvičení z jógy, aby se opět mohl bezbolestně hýbat.

Po této zkušenosti jsem si řekla, že u nejmladšího dítěte zkusím jógu včleňovat do jeho každodenních aktivit co nejdříve a tak nějak přirozeně. Zejména pak dechová cvičení, která jsou alfou a omegou zdravého vývoje každého jedince.

„Jóga doporučuje základní a systematický nácvik fyziologického dýchání, které ve spojení s cílenými cvičeními preventivně působí proti alergickým onemocněním. V raném období bychom především měli naučit dítě správně dýchat, protože špatné dýchání je často příčinou nemocí, neklidu a nervozity.“ citováno z knihy Jóga v denním životě pro děti a mládež od Mahéšvaránandy

A jelikož je nejmladší syn neposedný tvoreček, který je v pohybu kdykoliv je to jen možné, bylo mi jasné, že jej potřebuji především zklidnit. A tak jsem byla tváří v tvář postavena výzvě, jak to provést nenásilně a přitom s jeho zájmem.

A opět mi v tom pomohla jóga. Její hravá a tvořivá forma tak blízká dětem. Kratičké a cílené rýmovánky, které jsem začala vytvářet s vědomím pomoci nejen svému dítěti. (Více o tom v připravovaném eBooku.)

Co však můžete pro své děti udělat už dnes?

Například si pusťte hudbu a společně tancujte. Jen tak, pro radost a zábavu. Blbněte, skákejte, zpívejte si u toho, zkrátka poddejte se dovádění spolu s dětmi a zkuste na chvíli jen být! A přidejte i velkou porci úsměvu, vědomé pozornosti, empatie a lásky. Protože i pohyb potřebuje mít příjemnou příchuť, aby z něj ta láska mohla vzniknout.

Láska k pohybu na celý život.

Třeba tak jako u mě v článku Lektorkou pohybu na celý život?

Miluje pohyb a lásku k němu předává stále na svých lekcích. Dnes je především lektorkou jógy pro děti, dospělé i seniory. Díky poznatkům z praktikování jógy s dětmi motivuje rodiče, jak vést děti k lásce z pohybu, správným dechovým návykům a relaxaci.Její příběh si najdete tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.