Především pro ženy – maminky. A jistě i tatínky. Taktéž pro babičky a dědečky…
Zkrátka vám všem uvědomělým rodičům, kterým na svých dětech záleží. Vám, pro které je důležitý zdravý vývoj vašich dětí a jejich psychická pohoda. Pro vás, pro které je už dnes samozřejmostí fakt, že zdraví dětí máte ve svých rukou. Že ho svým aktivním přístupem můžete a chcete pozitivně ovlivňovat. Jak?
Jednoduše pohybem!
„Pohyb je život a Život je pohyb.“
Sama jsem mámou tří kluků, díky jejichž výchově jsem se utvrdila v tom, že chci-li mít děti milující pohyb, musím jim ho přirozenou formou nabízet. A jak jinak než vlastním příkladem. A troufám si říct, že se mi to zatím daří.
Nejstarší syn už je dospělý a své tělo si tedy pohybem „opečovává“ sám. Ostatní dva chlapce se stále snažím k lásce k pohybu směřovat, poněvadž se hýbat doslova potřebují.
Mladší syn hodně a rád sportoval, ale v pubertě přišel růstový spurt a během roku se vytáhl skoro o 20 cm. Přišly problémy s koleny, s páteří a celkově s držením těla. Následovaly tři zlomeniny během jednoho roku a z aktivního sportovce byl člověk s mnoha omezeními. A tak jsme začali aplikovat protahovací a dechová cvičení z jógy, aby se opět mohl bezbolestně hýbat.
Po této zkušenosti jsem si řekla, že u nejmladšího dítěte zkusím jógu včleňovat do jeho každodenních aktivit co nejdříve a tak nějak přirozeně. Zejména pak dechová cvičení, která jsou alfou a omegou zdravého vývoje každého jedince.
„Jóga doporučuje základní a systematický nácvik fyziologického dýchání, které ve spojení s cílenými cvičeními preventivně působí proti alergickým onemocněním. V raném období bychom především měli naučit dítě správně dýchat, protože špatné dýchání je často příčinou nemocí, neklidu a nervozity.“ citováno z knihy Jóga v denním životě pro děti a mládež od Mahéšvaránandy
A jelikož je nejmladší syn neposedný tvoreček, který je v pohybu kdykoliv je to jen možné, bylo mi jasné, že jej potřebuji především zklidnit. A tak jsem byla tváří v tvář postavena výzvě, jak to provést nenásilně a přitom s jeho zájmem.
A opět mi v tom pomohla jóga. Její hravá a tvořivá forma tak blízká dětem. Kratičké a cílené rýmovánky, které jsem začala vytvářet s vědomím pomoci nejen svému dítěti. (Více o tom v připravovaném eBooku.)
Co však můžete pro své děti udělat už dnes?
Například si pusťte hudbu a společně tancujte. Jen tak, pro radost a zábavu. Blbněte, skákejte, zpívejte si u toho, zkrátka poddejte se dovádění spolu s dětmi a zkuste na chvíli jen být! A přidejte i velkou porci úsměvu, vědomé pozornosti, empatie a lásky. Protože i pohyb potřebuje mít příjemnou příchuť, aby z něj ta láska mohla vzniknout.
Třeba tak jako u mě v článku Lektorkou pohybu na celý život?